A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma megbízásából 2003 nyarán nagy horderejű kutatásra került sor a Magyarországon kívüli magyar jellegű kulturális intézményrendszerről. A vizsgálat célja minél teljesebb statisztikai képet kialakítani a szóban forgó intézményekről, áttekinthető és ellenőrizhető adatbázist létrehozni a magyar támogatáspolitika számára. Ezt a célt érte el a kutatócsoport, s eredményeinek összefoglalóját közli ezúttal az Erdélyi Társadalom, egyfajta gyorsjelentésben.
Csata Zsombor szociológus, a BBTE Szociológia Tanszéke Magyar Tagozatának doktorandusz munkatársa, a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem doktori hallgatója. Szakterülete a gazdaságszociológia. Kiss Dénes szintén a BBTE Szociológia Tanszéke Magyar Tagozatának munkatársa és az Eötvös Loránd Tudományegyetem doktori hallgatója; szakterülete a falukutatás. Kiss Tamás, szociológus, az ELTE doktori hallgatója; szakterülete a demográfia.
A tanulmány szerzője – szociológus, a kolozsvári BBTE Szociológia Tanszékének doktorandusz munkatársa, a BKÁE doktori hallgatója – az erdélyi magyar fiatalok iskolázottsági esélyeit, annak származás szerinti meghatározottságát, illetve a származás hatásának időbeli változását kutatta.
Kiderül: a származás (képzettségi háttér és vagyoni helyzet) meghatározó ereje az alacsonyabb iskolai szintektől a magasabbak irányába csökken. Ugyanakkor a továbbtanulás magyarázatában a középiskolai szinten a vagyoni helyzetnek, a felsőfokú szinten pedig a képzettségi háttérnek van elsőrendű szerepe...
A romániai magyarság létszámcsökkenésének egyik fő oka az alacsony gyermekvállalási kedv. E tanulmány fő célja a gyermekvállaláscsökkenés összetevőinek regionális vizsgálata, beleértve a születések, a termékenység és a halálozások alakulását is, az országos és európai tendenciákra, illetve a magyar népesség regionális elhelyezkedésére való tekintettel. Az elemzés egyik fő következtetése, hogy Erdélyben a termékenység regionális eltérései jelentősebbek, mint a nemzetiség szerinti különbségek.
A szerző szociológia és demográfia szakos egyetemi adjunktus, a BBTE Szociológia Tanszék Magyar Tagozatának munkatársa. Az ELTE-n szerzett doktori címet 2004-ben.
A tanulmány szerzői kutatásaik során, pár évvel ezelőtt figyeltek fel arra a jelenségre, hogy (Romániában) a fiatal korosztályokban a falusi népesség van többségben. A későbbi statisztikai évkönyvek szerint ez a többség az újabb korosztályok belépésével hullámszerűen terjedt. A tanulmányban ehhez az észrevételükhöz szolgáltatnak adatokat és érveket. A jelenség vizsgálatával bevárták a 2002. évi romániai népszámlálás korstruktúrára vonatkozó adatait. Az elemzésükben főleg ezekre támaszkodnak, de felhasználják a 2001-es Demográfiai Évkönyv, illetve a 2002-es Statisztikai Évkönyv adatait is.
A szerzőkről: Mezei Elemér matematikus, a szociológiai tudományok doktora, a BBTE Szociológia Tanszéke magyar tagozatának adjunktusa. Szakterülete a matematikai statisztika, demográfia. Szerzőtársa, dr. Rotariu Traian szintén matematikus és szociológus, egyetemi tanár; a BBTE Szociológia Karának dékánja; szakterülete a demográfia.
A kelet és közép-európai rendszerváltások nemcsak az érintett országok politikai és gazdasági szerkezetét rajzolták át, de az addig elfojtott migrációs folyamatok kibontakozását is eredményezték.
A határok átjárhatóságával ugyanakkor a migrációs modellek sokfélesége alakult ki és a kelet-nyugat irányú migráció már nem jelenti a visszatérés lehetősége nélküli távozást a szülőföldről. Milyen társadalmi, gazdasági, politikai feltételek és egyéni motivációk összefonódása eredményezi és milyen tényezők működtetik napjainkban e migrációs folyamatot? Valóban tekinthető-e az országhatárok több mint nyolcvan évvel ezelőtti eltolódása, az ún. „virtuális migráció" a jelenbeli folyamatok gyökerének? Valóban sorolható-e – és ha igen, mely vonatkozásait tekintve – az ún. etnikai migráció kategóriájába e kivándorlás? Vagy csupán a célország választásában van szerepe az etnicitásnak, de a fő mozgatórugók gazdasági természetűek? – teszi fel a kérdéseket a szerző, aki szociológus, egyetemi tanulmányait Kolozsváron végezte, jelenleg pedig a Központi Statisztikai Hivatal munkatársa.